Az aranyér nem más, mint a végbél és a végbélnyílás falában található visszértágulat. Amennyiben az aranyér a végbél záróizmán belül marad, az elnevezése belső aranyér, a zárógyűrűn kívülre kerülő pedig a külső aranyér. Az aranyér oka lehet, ha valaki rendszeresen székrekedéssel küzd, de kialakulhat a terhesség alatt és szülést követően is. A kellemetlen tüneteket gyógynövényekkel is hatékonyan lehet orvosolni.
Egyes gyógynövények teaként fogyasztva fejtik ki áldásos hatásukat, ugyanis segítséget nyújtanak a széklet fellazításában, így a mosdóban a vécén üldögélve már semmi szükség sincs az erőlködésre. Erre legalkalmasabb a szennalevéből készített főzet. Forrázni akkor szükséges a szennaleveleket, ha erőteljesebb hatást szeretne elérni, egyébként elegendő csak hideg vízben áztatni. Egy teakeverék is alkalmas az aranyér kellemetlen tüneteinek enyhítésére. Keverjen össze egy befőttesüvegben 50-50 gramm vadgesztenyevirágot, bazsalikomlevelet, somkórót, illetve 75 gramm körömvirágot. Készítsen teát a teakeverékből. Forrázzon le 2 dl vízzel egy teáskanálnyi gyógynövénykeveréket, hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Naponta akár két csészével is megihat belőle. Ez a teakeverék a kialakult gyulladást képes hatékonyan csökkenteni. A cickafarkfűnek és a csalánnak pedig vérzéscsillapító hatása van.
Aranyér esetén az ülőfürdők is hatásosak lehetnek. Egyes gyógynövények csökkentik a gyulladást, erősítik az érfalat, enyhülést hoznak a kialakult sebekre és még vérzéscsillapító hatással is rendelkeznek. Ilyen gyógynövények például a csalán, a kamilla, a diólevél, a cserszömörce, a tölgyfa, a vadgesztenye és a zsálya.
Az aranyeret külsőleg kezelni és rendszeresen fertőtleníteni szükséges. Naponta akár több alkalommal is érdemes tiszta vízzel és illatmentes szappannal megtisztítani, majd kakukkfüves vagy zsályafőzetbe mártott vattapamaccsal végigtörölgetni, mivel mindkét gyógynövény fertőtlenítő hatással rendelkezik. Egyes gyógynövények olajos kivonatai szintén segítséget jelenthetnek, hiszen ezek a természeti kincsek csökkentik a gyulladást és enyhítik a kellemetlen tüneteket. A körömvirág csökkenti a kialakult gyulladást, de fertőtlenítő és sebgyógyító hatásokkal is bír. Az erdei deréce is kiváló az aranyér kezelésére. A homoktövis hámosít, gyulladást csökkent és szintén sebet gyógyít, de a száraz és repedezett bőrrel is csodákat művel. A gyulladt aranyér gyógyítója lehet még a propolisz, az apróbojtorján vagy a tölgyfagyökér.
Egyes illóolajok és olajok is alkalmasak lehetnek, hogy az aranyér terápiájában bevessük őket. A ricinus és az argánolaj gyors enyhülést képes hozni az aranyeres panaszokra. Az argánolaj fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásokkal bír. A viszkető aranyérre gyógyír lehet, ha összekever egy evőkanálnyi kókuszolajat, 5-5 csepp levendula-, bergamott- és geránium-illóolajjal, majd egy vattapamacsot belemártogatva naponta több alkalommal áttörölgeti a fájdalmas testrészt. Az is hatásos lehet, ha egy illatmentes, natúr krémbe keverünk 3-3 csepp rozmaring-, levendula- és kamilla-illóolajat, és ezzel kenegetjük a fájó testrészt.
A Márti Biopatika saját fejlesztésű kenőcsének hatóanyagai enyhülést nyújtanak az aranyérbetegség legkellemetlenebb tüneteivel szemben is! Ha nem használtak a gyógyszertári készítmények, és úgy gondolja, a gyógynövény nilván gyengébb, téved! Enyhébb esetekben így akár önmagukban is elegendők lehetne a problémák megoldására. Általában hámosító, gyulladást és irritációt csökkentő, fájdalomcsillapító vagy érzéstelenítő, illetve antibakteriális hatóanyagokat tartalmaznak, melyek enyhítik az égő, viszkető érzéseket.
Ezeknek – és az életmód megváltoztatásának – köszönhetően az aranyérbetegség tünetei rövid időn belül csökkennek, illetve teljesen el is múlhatnak.
Azonban ha az állapotunk romlását vagy a javulás elmaradását tapasztaljuk, esetleg vérezni kezd az aranyér és a fájdalomsem csökken, mindenképpen keressünk fel egy szakorvost! Az előrehaladott állapotú aranyér otthon ugyanis már nem kezelhető.
-
Gyógynövényes aranyér kenőcs3 880 Ft