A körömvirág jótékony hatásait régóta élvezik a különböző korok népei. Kiváló tulajdonságai miatt a mai napig a legnépszerűbb gyógynövények közé tartozik, bőrápoló készítmények fontos összetevője. Nézzük, milyen esetekben érdemes alkalmazni!
Az orvosi körömvirág (Calendula officinalis) a fészkesvirágzatúak rendjébe és az őszirózsafélék családjába tartozó növényfaj.
Hegesítő tulajdonsága érvényesülhet zúzódásoknál, fagydaganatnál, ekcémáknál és keléseknél.
Sikerrel alkalmazhatják bőrgyulladások és nyálkahártya panaszok gyógyításánál.
A körömvirág enyhítő és viszketést csillapító hatása miatt, de fertőtlenítő és gyulladásgátló, valamint sebgyógyulást elősegítő tulajdonságai okán is használhatják bőrrepedések, kisebb sebek, rovarcsípések és napsugárzás okozta bőrgyulladás esetén.
A körömvirág mediterrán eredetű, a fészkesvirágzatúak közé tartozó, mintegy 70 cm magas, egynyári növény, amely a kertek dísze, emellett pedig fontos gyógyhatású növény is. A körömvirágot már a középkorban alkalmazták bizonyos egészségügyi problémák esetén, főként bél- és májbajok fennállásakor. E narancssárga virágú növény még ma is használatos, hiszen számos gyógyhatása van. Körömvirágból készülhet forrázat, tinktúra, kenőcs, de homeopátiás szerek is gyakran élnek kiváló tulajdonságaival. A körömvirág többek között élénkítő hatású és görcsoldó tulajdonságú. Alkalmazzák asztmánál, köhögésnél, álmatlanságnál, szívdobogásnál és szorongásos állapotok megszüntetésénél is. Gyulladásgátló, antibakteriális, fertőtlenítő hatású. Virágának forrázata megkönnyíti az emésztést, gyomorfekélyre, májgyulladásra, lázcsillapításra, vértisztításra is kiváló. Látásjavító tulajdonságú is, mivel tisztítja a szemfenék ereit. Fogíny ápolására és szájvízként is használják. Menstruációt elősegítő hatása is van, mivel enyhén stimulálja az ösztrogénhormon termelését. Fájdalmas menstruáció esetén is sikeresen használható. A körömvirág a nyirokcsomók gyulladása, és a gyomor nyálkahártyájának károsodása esetén is bevethető.
A körömvirág virágának és levelének sebgyógyító, fertőtlenítő hatását már a hellén harcosok is ismerték. Fertőtlenítő és gyulladásgátló, gombaölő, valamint sebgyógyulást elősegítő tulajdonságai miatt bőrbetegségek kezelésére ajánlott. A sebgyógyítás szempontjából a körömvirág krém egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy hatékonyan támogatja a szövetekben az érképződést, és különösen a hajszálerek növekedését. Ennek köszönhetően a körömvirággal kezelt bőrterületen fokozódik a vérkeringés, ami felgyorsítja a sebgyógyulást. Lényeges a sebgyógyulás szempontjából, hogy a körömvirág stimulálja a kollagénképződését. Ennek azért van jelentősége, mert a bőr mintegy 75 százaléka kollagénből áll, a mátrixszerűen felépülő kollagén rostok feladata tulajdonképpen a bőr rugalmassá tétele, illetve a sebek összehúzása. A körömvirág krém hatását igazolja az a vizsgálat, amelynek keretében a vénás lábfekélyben szenvedő betegek egy részét körömvirág krémmel kezelték, míg a kontrollcsoport sós kötszert kapott. Három héttel később a körömvirág 42 százalékkal csökkentette a sebek méretét, míg a kontrolcsoportban ugyanez az arány 15 százalék volt.
A körömvirág bőrirritációt enyhítő és viszketéscsillapító hatásának köszönhetően is számos bőrápoló készítmény fontos összetevője. Alkalmazható bőrrepedések, kisebb sebek, rovarcsípések és napsugárzásokozta bőrégés, bőrgyulladás esetén is. Jól alkalmazható öblögető szerként torokfertőzés, illetve szájpenész kezelésére. Sebgyógyító, vérzéscsillapító hatásánál fogva jól orvosolhatók vele lábszárfekélyek, horzsolások is. Hatékony lehet bőrfertőzések esetén, de tinktúra formájában a pattanásos arcbőr ápolására is alkalmas. A belőle készült kenőcs ekcémák és aranyér kezelésénél jó szolgálatot tehet.
Mivel a növény szirma gombaellenes hatással rendelkezik, a körömvirág kenőcs segít megszabadulni a lábgombától is. Sikerrel veszi fel a harcot a Candida, a pikkelysömör és a herpesz ellen. Nyugtatja a szöveteket, ezáltal csillapítja a bőrfelületen jelentkező kisebb fájdalmakat, de a fagyási sérülések gyógyulását, illetve a tünetmentességének elérését is felgyorsítja. Gyulladáscsökkentő hatását magas flavonoid tartalma magyarázza, ami az izomfájdalmak, görcsök és a bőrgyulladások enyhítéséhez is hozzájárul. Antibakteriális és fertőtlenítő képessége a pattanások kezelésében is jó szolgálatot tesz, hiszen megakadályozza a felülfertőzést és a gennyesedést. Antioxidáns és szabadgyök megkötő karotinoidjai közül a lutein elnyeli a káros ibolyántúli sugarakat, így akadályozza a melanoma kialakulását. A körömvirágot előszeretettel alkalmazzák egyes kozmetikai készítményekben is, hiszen hatóanyagai ápolják, puhítják és fiatalítják a bőrt. A körömvirággal azonban óvatosan is kell bánni, mert allergiás reakciókat válthat ki.
Források:
www.hazipatika.com; www.webbeteg.hu;
www.vital.hu; www.vitaminsziget.hu; www.unipatika.hu